Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 1 0

Mieszkając w Polsce, jak w każdym innym miejscu na świecie, możemy być narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. By uniknąć niemiłych sytuacji, lepiej zapoznać się z kilkoma podstawowymi zagadnieniami, które przedstawiamy poniżej. Dodatkowo w osobnych zakładkach koncentrujemy się na problemach związanych z mową nienawiści, atakami na tle rasistowskim, a także kwestiami takimi jak przemoc w rodzinie czy uprowadzenia rodzicielskie.

Bez względu, jakiego rodzaju zagrożenie nas spotka, pamiętajmy, że możemy zadzwonić na linię alarmową 112, gdzie operator przekieruje nas do odpowiedniej służby. Jeżeli nie posiadamy telefonu, możemy poprosić o pomoc kogoś na ulicy. Wykonywanie połączeń na numer alarmowy jest bezpłatne i nie wymaga posiadania środków na koncie lub opłaconego abonamentu. Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury, możliwe jest też na telefonie bez karty SIM.

Na terenie Polski można połączyć się też bezpośrednio z odpowiednimi służbami:

999: Pogotowie
998: Straż Pożarna
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne
988: Telefon Zaufania
986: Straż miejska
981: Pomoc drogowa

W przypadku niektórych zagrożeń można również zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanych organizacji. Ich listę można znaleźć na stronach lokalnych serwisu: Warszawa, LublinKraków, TrójmiastoPoznań, WrocławŁódź.


UWAGA!
 W ostatnim czasie doszło w Polsce do nasilenia ataków na tle rasistowskim. 
Mogą one przybierać różną formę - mogą to być np. rasistowskie obelgi, grożenie pobiciem, zniszczenie cudzej własności, ale też np. oplucie. Jeśli jesteśmy świadkami albo ofiarami takich zachowań, powinniśmy bezwzględnie zgłosić je na policję lub do prokuratury. Jak to zrobić, przeczytasz w zakładce „Atak na tle rasistowskim”.


Bezpieczeństwo w mieście


W każdym mieście, czy w mniejszej miejscowości należy uważać na kradzieże. Najbardziej typowymi dla tego typu zagrożeń jest transport publiczny, gdzie tzw. kieszonkowcom łatwiej jest o skuteczne opróżnienie naszej torby. Na kradzieże należy także uważać podróżując pociągami po Polsce – szczególnie warto pamiętać o niepozostawianiu bagażu bez opieki, jeśli wychodzimy na chwilę z przedziału. Jeśli siedzi z nami kilku współpasażerów wzbudzających nasze zaufanie, możemy poprosić ich o popilnowanie bagażu podczas naszej chwilowej nieobecności.

Jak w większości miejsc na świecie właśnie o zmroku trzeba szczególnie uważać na zagrożenia. Najłatwiej o problemy w autobusach nocnych, gdzie imprezowicze wracają do domu lub na osiedlach, gdzie lubią przesiadywać grupki młodych Polaków pijących alkohol (tzw. dresy – czyli wysportowani mężczyźni ubrani w sportowe dresy). Nie zaleca się nocnych spacerów przez park, między blokowiskami lub w okolicach sklepów monopolowych. Należy także uważać na wieczory, gdy w okolicy odbywają się mecze piłki nożnej. Zarówno dla Polaków i obcokrajowców łatwo wtedy o zaczepkę. Warto wiedzieć, że czołową drużyną piłkarską dla Warszawy jest Legia (kibice noszą biało-zielono-czerwone szaliki z symbolem L; strona oficjalna klubu: www.legia.com), dla Krakowa – Wisła Kraków (kibice noszą biało-czerwono-niebieskie szaliki z napisem WISŁA; strona oficjalna klubu: www.wisla.krakow.pl), a dla Łodzi – Widzew (kibice noszą biało-czerwone szaliki z napisem WIDZEW; strona oficjalna klubu:www.widzew.pl). W przypadku zaczepki z strony kibiców, najlepiej nie reagować, bo może to doprowadzić do niepotrzebnej konfrontacji.

Gdzie uważać na oszustwa


Po pierwsze – praca.
Należy pamiętać, że jeśli decydujemy się na zatrudnienie na czarno (bez umowy), narażamy się na ryzyko. Wielu cudzoziemców, a nawet Polaków pracujących na czarno, zostało oszukanych i nie otrzymało wynagrodzenia za wykonane obowiązki. Najgorsze jest to, że w takim wypadku nie ma możliwości dochodzenia swoich praw. Dopiero podpisana umowa o pracę daje możliwość zaskarżenia pracodawcy w Państwowej Inspekcji Pracy, a w przypadku umowy cywilnoprawnej (dzieło, zlecenie) – możliwość złożenia pozwu do sądu.

Po drugie – wynajem mieszkania. Decydując się na wynajem, należy podpisać umowę z właścicielem – pozwoli to nam na ochronę naszych praw. Podpisanie dokumentu nie musi być jednak gwarancją bezpieczeństwa – należy bardzo dokładnie sprawdzić, czy zawarte w nim postanowienia są dla nas korzystne. Warto także pamiętać zbieraniu rachunków za zużywany gaz, wodę, prąd, czy ogrzewanie. Często bowiem na co miesiąc lub dwa pobierana jest uśredniona zaliczka za ich zużycie, a dopiero potem, na podstawie liczników, sporządzane jest zbiorcze podsumowanie, na podstawie którego należy dopłacić kwotę za zbyt duże zużycie lub odwrotnie – otrzymuje się zwrot za niewykorzystaną pulę. Taki system może stwarzać ryzyko nadużyć ze strony nieuczciwych wynajmujących, dlatego tak kluczowe jest zbieranie rachunków potwierdzających zużycie wody, czy gazu w danym okresie.

Po trzecie – nieuczciwi pośrednicy. Wielu cudzoziemców w skomplikowanej procedurze legalizującej pobyt czują, iż potrzebują wsparcia prawników. W tym celu zwracają się do jednej z licznych kancelarii prawnych służących usługi pełnomocnictwa. Na rynku nie brakuje jednak pełnomocników, którzy zamiast realnie pomóc obcokrajowcowi, chcą tylko zarobić pieniądze. Dobrym przykładem takiego procederu była abolicja dla cudzoziemców w 2012 r., gdy roiło się od ogłoszeń obiecujących pomoc w legalizacji pobytu w Polsce. Niekiedy zdarzało się jednak, że zamiast otrzymać profesjonalną i rzetelną poradę oraz reprezentację przed polskimi urzędami, cudzoziemcy mieli do czynienia z hochsztaplerami, którzy przekazywali daną sprawę z rąk do rąk lub nawet nie dopilnowywali terminów. Dlatego tak kluczowe jest znalezienie sprawdzonej kancelarii prawnej, która ma stałą siedzibę oraz cieszy się dobrą reputacją. Warto zasięgnąć w tej sprawie porady w organizacjach pozarządowych lub pytając znajomych cudzoziemców, którzy korzystali z pomocy zaufanej kancelarii.

 

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.