Czym jest audyt bezpieczeństwa?

Czym jest audyt bezpieczeństwa?

Właściciele firm i obiektów muszą liczyć się z zagrożeniami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi, które mogą być niebezpieczne dla ludzi lub powodować straty finansowe. Z tego względu każdy budynek komercyjny powinien być odpowiednio dobrze zabezpieczony. Ochrona firm polega nie tylko na zatrudnianiu pracowników agencji ochrony, ale również na przestrzeganiu procedur i stosowaniu różnych zabezpieczeń. W celu sprawdzenia funkcjonowania zabezpieczeń w firmach przeprowadza się audyty bezpieczeństwa. Dowiedz się więcej, czym jest taki audyt i dlaczego warto robić go regularnie.

Co to jest audyt bezpieczeństwa?

Nadrzędnym celem audytu bezpieczeństwa jest sprawdzenie istniejących już zabezpieczeń, analiza procedur oraz ich przestrzeganie przez pracowników. Audyt przeprowadza doświadczony inspektor zewnętrzny, dzięki temu jest on zrobiony rzetelnie i wiarygodnie. Podczas analizy procesów i zabezpieczeń bierze się pod uwagę ich skuteczność, określa się mocne i słabe strony. W czasie audytu może być kontrolowana praktycznie cała firma – ochrona fizyczna, zabezpieczenia elektroniczne, monitoring wizyjny, kontrola dostępu, teren wokół obiektu, systemy informatyczne i bezpieczeństwo danych osobowych oraz tajemnic handlowych. Do tego sprawdzane są procedury alarmowe i ewakuacyjne dotyczące np. zagrożenia pożarem.

Audyt bezpieczeństwa przeprowadzać może firma ochroniarska – to dobre rozwiązanie, ponieważ wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy ochrony znają się doskonale na branży. Właściciel firmy może liczyć na szczegółowy i rzetelny raport z audytu, w którym zawarto ocenę bezpieczeństwa oraz rozwiązania pozwalające na poprawę ochrony obiektu. Warto w pełni wykorzystać te zalecenia, aby zmniejszyć ryzyko strat finansowych i wizerunkowych, poprawić jakość świadczonych usług oraz podnieść komfort pracy.

Skuteczna ochrona firm, czyli dlaczego warto przeprowadzić audyt bezpieczeństwa?

Niewątpliwą zaletą audytu bezpieczeństwa jest możliwość  zoptymalizowania ochrony firm. Po audycie można wprowadzić nowe rozwiązania, często bardziej zaawansowane technologicznie, które nie tylko poprawią profil bezpieczeństwa, ale również zmniejszą koszty ochrony. Audyt bezpieczeństwa zalecany jest w momencie podjęcia współpracy z nowym podwykonawcą, jakim jest np. firma ochroniarska. Dzięki temu nowy partner może zaproponować rozwiązania z zakresu ochrony, które idealnie są dopasowane do potrzeby przedsiębiorstwa. 

Zaletą audytu jest uszczelnienie newralgicznych punktów ochrony firmy, dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia zagrożeń zewnętrznych oraz wewnętrznych. Podczas audytu weryfikuje się także poziom bezpieczeństwa pracowników oraz zabezpieczenie danych osobowych zgodnie z przepisami. Z tego względu pracownicy oraz klienci mogą czuć się bezpiecznie, co wpływa na ich komfort oraz na wizerunek pracodawcy lub usługodawcy.

Jak widać, audyt bezpieczeństwa jest szczególnie ważny dla wszystkich przedsiębiorstw, ponieważ pozwala lepiej chronić ludzi, mienie oraz tajemnice handlowe. Warto korzystać z usług firm, które doskonale znają się na bezpieczeństwie i stale wdrażają nowe rozwiązania z zakresu ochrony technologicznej.

Redakcja info-migrator.pl

Zespół profesjonalistów, którzy doskonale rozumieją dynamicznie zmieniający się świat. Codziennie inspirujemy naszych czytelników do rozwijania swoich biznesów i finansów. Odpowiadamy na pytania związane z Internetem i pracą. Tworzymy artykuły i poradniki pełne sprawdzonych treści.