Kalendarz wydarzeń
Pełny kalendarz >
Kontynent Warszawa. Warszawa Wielu Kultur
Dodał: |
Aktualizacja: |

Każdego roku polskie uniwersytety przyjmują coraz więcej cudzoziemców. W efekcie tego nowi studenci spotykają się z różnymi problemami i mają pytania, na które na początku nie mogą sami odpowiedzieć.

Na każdym uniwersytecie studenci mają zazwyczaj mają w ramach wydziału opiekuna, który udziela informacji i odpowiada na pytania. Jeżeli takiego wyznaczonego opiekuna nie ma, to pomóc może inna osoba, np. student z wydziałowego samorządu studenckiego, który chce pomóc nowym studentom.

W tym roku na uniwersytet, na którym studiuję, przyjechało o wiele więcej osób niż w poprzednich latach. I jak to zwykle bywa, prawie wszyscy zwracali się z pytaniami do mnie. Moim zdaniem także dlatego, że rozmowa ze studentami–rówieśnikami jest o wiele łatwiejsza niż z opiekunami lub wykładowcami. Szczególnie jeżeli osoba, do której obcokrajowcy się zwracają, rozmawia w ich języku. Wtedy jest łatwiej podwójnie.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

 1) Skąd wziąć rozkład zajęć?

Rozkład zajęć zazwyczaj można znaleźć na stronie internetowej uczelni. Oczywiście pierwszego dnia po przyjeździe nie wszyscy studenci o tym wiedzą, a nawet jeśli wiedzą, to często nie mogą wejść na tę stronę, bo jeszcze nie posiadają numeru albumu. W takim wypadku najlepiej pójść bezpośrednio do sekretariatu i poprosić osobiście o rozkład zajęć.

2) Czym jest numer albumu i do czego jest potrzebny?

Numer albumu to swego rodzaju numer identyfikacyjny, który jest nadawany każdemu studentowi:

a) dzięki niemu można sprawdzić rozkład zajęć

b) numer ten widoczny jest na legitymacji i w indeksie

c) jest potrzebny w celu identyfikacji studenta – może się np. zdarzyć, że na uczelni studiuje kilka osób o tym samym imieniu i nazwisku

 
3) W jaki sposób można opłacić studia i akademik?

a) ze swojego konta bankowego zrobić przelew na własne subkonto na uczelni

b) przyjść na pocztę i wypełnić przelew

4) W którym banku można założyć konto?

Student obcokrajowiec, który ukończył 18. rok życia, może założyć konto bankowe prawie we wszystkich bankach. Przykładowo w Kielcach wielu studentów wybiera Bank Pekao i ING Bank, ponieważ w innych bankach wymagany jest PESEL, którego wiele przyjezdnych osób nie posiada.

 5) Czym jest subkonto?

Subkonto to konto studenta, na które wpływają opłaty, np. za studia lub akademik. Jeżeli płacisz za akademik, to wpisujesz swój numer subkonta, aby od razu było wiadomo, kto za co płaci.

6) Jak wypełnić przelew?

Poniżej znajduje się przykład wypełnienia przelewu za akademik. Wszystko należy wypełnić dużymi drukowanymi literami.

 

- Linijki 1 i 2 – trzeba wpisać nazwę uniwersytetu

- Linijka 3 – wpisujemy numer swojego subkonta (patrz pyt. „Czym jest subkonto?”). Subkonto można znaleźć na stronie internetowej uczelni

- Linijka 4 – wpisujemy kwotę

- Linijka 5 – słownie, drukowanymi literami wpisujemy kwotę , która została wpisana w pozycji 4

-Linijka 6 – wpisujemy swoje imię i nazwisko

- Linijki 7 i 8 – wpisujemy nazwę domu studenta, ulicę, numer domu i miasto

- Linijka 9 – wpisujemy, za co płacimy i za który miesiąc

7) Jakie dokumenty należy wypełnić, żeby otrzymać stypendium socjalne od uniwersytetu?

Zazwyczaj wszystkie wnioski dostępne są na stronie internetowej wydziału, razem z dokładną informacją o tym, co i jak należy wypełnić. Nie trzeba jednak zapominać, że jest się cudzoziemcem – wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski.

Wnioski o takie stypendium mogą składać osoby posiadające Kartę Polaka.

Warto poczytać pozostałe > Maria Bereziuk

Jak studiować w Polsce

Dla nikogo nie jest sekretem, że młode pokolenie nie może usiedzieć na jednym miejscu. Młodzi ludzie potrzebują ruchu, nowych emocji i znajomości. Niektórzy są znudzeni monotonią, odczuciem tego, że znają praktycznie każdą osobę w swoim mieście, a niektórzy po prostu nie widzą siebie bez przygód. Wyjazd do innego kraju też jest przygodą, która wzbogaca nas wesołą drogą, nowymi znajomościami, wspomnieniami, które są częścią naszego życia. Zawsze jest przyjemnie pakować rzeczy do walizki, oczekując nowego, studenckiego życia.

Lepiej tam, gdzie nas nie ma

Z takim powiedzeniem spotykamy się coraz częściej. Duża grupa osób lubi rozmawiać o innych, niektórzy opowiadają np. jak ktoś z ich znajomych gdzieś wyjechał, jak realizował swoje plany… A na koniec każdej historii dodają: „Lepiej tam, gdzie nas nie ma”. Czy naprawdę tak jest? Historii o czyimś sukcesie jest z czasem coraz więcej.

Oczywiście lepiej siedzieć na kanapie i myśleć o tym, że u komuś wiedzie się lepiej niż u mnie. Ludzie coraz częściej zauważają czyjeś osiągnięcia, mówią o sukcesie, ale nie myślą o tym, z jakimi trudnościami te osoby się spotykały.

Czytaj dalej >

Jak nie zgubić się w Polsce

Kiedy odchodzimy z rodzinnych stron i przyjeżdżamy w nowe miejsce, do innego kraju, towarzyszą nam pozytywne myśli o tym, że wszystko się ułoży. Większości osób wydaje się, że zmiana klimatu pomoże im zacząć nowe życie. Żeby zrozumieć, dlaczego ludzie opuszczają swój kraj, przeprowadziłam ankietę w jednym z mołdawskich miast. W ankiecie wzięło udział 50 osób w wieku od 15 do 45 lat.

Czytaj dalej >

Z Mołdawii do Polski

Każdy człowiek, niezależnie od tego, gdzie się urodził, ma miejsce, które nieustannie go przyciąga. Ale zdarza się też tak, że ta chęć przychodzi podczas oglądania filmu albo programu naukowego. Pojawia się pewność: tak, dokładnie tam chcę się znaleźć. Oczywiste jest to, że te marzenia później odstawiamy na półkę i zapominamy o nich. Ale bywa tak, że człowiek pamięta o dziecięcych marzeniach, dążąc do ich spełnienia.

Urodziłam się na północy Mołdawii, w Bielcach. Mołdawia słynie z koni i win. Dokładnie w tym mieście mieszka większa liczba etnicznych Polaków, którzy byli zmuszeni kiedyś zostawić swoją Ojczyznę i osiedlić się na terenach Mołdawii, żeby ochronić swoje rodziny. Także w Mołdawii istnieje kilka wsi, w których żyją tylko mieszkańcy polskiego pochodzenia. Tworzą swoja historię na terenach ziemi mołdawskiej.

Czytaj dalej >

Skomentuj

Aktualności
Archiwum

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.