Do Fundacji dla Somalii przyszła kobieta z Egiptu, która jest uchodźczynią. Ma dwójkę dzieci i męża. Miała problem z zapisaniem 3-letniego synka do przedszkola, do którego chodził już starszy, 4-letni synek. Egipcjanka chciała, żeby dzieci razem chodziły do tego samego przedszkola, ale dyrektor placówki powiedział, że w tym momencie nie ma wolnych miejsc. Kobieta nie mogła niczego zrozumieć, bo sama nie mówi po polsku, a dyrektor nie zna angielskiego. Wtedy pracownik Fundacji zadzwonił do przedszkola, żeby znaleźć rozwiązanie w tej sytuacji. Dyrektor potwierdził, że w przedszkolu nie ma teraz miejsca i trzeba wypełnić formularz przez Internet, a potem zaczekać do października. Egipcjanka była zaskoczona, ale zaakceptowała to, że nie ma innego wyjścia. Nie potrafiła jednak zrozumieć, dlaczego dyrektor przedszkola nie wytłumaczył od początku, jakie są procedury.
! Trzeba wiedzieć, że w Warszawie prowadzony jest elektroniczny system rekrutacji dzieci do szkół i przedszkoli. W tym systemie trzeba najpierw założyć swoje konto, podając numer PESEL, potem trzeba się zalogować i wybrać przedszkole, do którego chce się zapisać swoje dziecko. System jest dostępny TUTAJ.
Wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci od 3. do 6. roku życia. Każda sytuacja oceniana jest indywidualnie, trzeba pamiętać, że kolejki do zapisów do przedszkoli są bardzo długie. Niektóre rodziny mają jednak pierwszeństwo w tym naborze, ale żeby tak było, trzeba spełniać konkretne kryteria. Według wymogów pierwszeństwo przyznawane jest dzieciom, które:
- wychowywane są przez samotnego rodzica,
- wychowują się w rodzinie wielodzietnej,
- wychowują się w rodzinie zastępczej,
- są niepełnosprawne,
- mają niepełnosprawnych rodziców lub jednego rodzica,
- mają niepełnosprawne rodzeństwo.
W celu zapisania dziecko do przedszkola należy, oprócz wypełnionej karty zgłoszeniowej, przedstawić także:
- dowód osobisty rodzica potwierdzający miejsce zamieszkania,
- dokument potwierdzający to, że dziecko ma pierwszeństwo przyjęcia do przedszkola (np. orzeczenie o niepełnosprawności, oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata, prawomocny wyrok sądu orzekający rozwód/separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka),
- udokumentowanie zatrudnienia rodziców (zaświadczenie z zakładu pracy, aktualny wpis do działalności gospodarczej – w przypadku samozatrudnienia, zaświadczenie z uczelni o systemie studiów – w przypadku, gdy rodzic lub rodzice są studentami).
Skomentuj